Clase deschise AfterSchool

Ne dezvoltăm mai accelerat atunci când atingem echilibrul între siguranță emoțională și noutate, provocare.

Clasele Deschise sunt gândite pe formatul unui club al copiilor. Ele vin cu elementul de noutate, provocare și gândire creativă. Cu diversitate între copii, dar și cu sentimentul de apartenență pe care copiii îl vor dezvolta în grup.

Seria de Clase Deschise Afterschool dedicate școlarilor cu vârsta cuprinsă între 6 și 12 ani este deschisă atât din Școala Finlandeză, cât și din afara ei.

Ne dorim să integrăm Școala ca element al comunității, chiar dacă are specific de predare finlandez. Cu elemente distincte față de sistemul clasic sau internațional în care învață alți copii. Copiii au nevoie să construiască poduri, nu bariere, iar noi îi invităm să o facă zi de zi, oferindu-le și cadrul pentru asta.

Foto: Nicole Honeywell / Unsplash